Zeytinyagi Çesitleri:

Ürünlerimiz, uluslararasi standartlara uygunlugunu kontrol ve tescil amaciyla son derece modern labaratuarimizda analiz edilmektedir. Zeytinyaglarimiz, tüm dünyada kabul gören COI standardina göre üretilmektedir.

Türk Standartlar Enstitüsü' nün belirledigi ölçülere göre üç tip zeytinyagi vardir:

Naturel Zeytinyagi

En olgun zeytin tanelerinden sizma veya basinçla çikarilan santrifüjleme, dinlenme ve süzme gibi yalniz fiziksel islemlere tabi tutulan ve hiç bir kimyasal islem görmeyen, natürel olarak dogrudan tüketilebilen, zeytin kokusunu ve tadini en yogun, en dogal biçimde muhafaza eden, renginin tonu, sari ve yesil hakim olmak üzere üretim yerine göre degisen, kesinlikle mükemmel tat ve aromasi bulunan ve asit içerigi maksimum %3.3' den az olan bir zeytinyagi tipidir.
Kendi içinde üç popüler çesidi vardir:
Naturel Sizma (Asit içerigi: %1)
Naturel Birinci (Asit içerigi: %2)
Naturel ikinci (Asit içerigi: %3.3)
Daha çok salata ve soslarda tüketilmesi önerilir.

Riviera Zeytinyagi

Ham zeytinyaginin, fiziksel yöntemlerle rafinasyonu sonucu elde edilen rafine zeytinyagi ile %10-20 oraninda natürel yemeklik zeytinyaglarinin karisimi sonucu elde edilen ve en çok %1.5 asit içeren zeytinyagidir. Riviera zeytinyagi' nin lezzet ve kalitesini, dogal olarak karisim oranlari ile natürel zeytinyaginin niteligi belirler. Bütün dogal Riviera zeytinyaglari, en ideal asit seviyesine, en iyi renge ve aromaya sahip olmasi için test edilirler. Rengi ve aromasi, sizma zeytinyagina göre daha açik ve hafif olan Riviera zeytinyagi özellikle yemek ve kizartmalarda ve her türlü soguk yemeklerin hazirlanmasinda kullanilir.

Rafine Zeytinyagi

Ham rafinajlik zeytinyaginin, fiziksel yöntemlerle rafinasyonu sonucu elde edilen ve maksimum %0.3 asit içeren zeytinyagidir. Asit orani yüksek olan zeytinyaginin, yenilebilir nitelikte olmadigindan rafine edilmesi gerekir. Fiziksel rafinasyon islemi sonrasinda elde edilen Rafine Zeytinyagi, hemen hemen sifir asit oranina sahip, yagin kalitesini bozan maddelerden arindirilmis bir yagdir. Rafine zeytinyagi, naturel zeytinyaginin nötrlestirme, agartma ve koku giderme gibi islemlere tabi tutularak aritilmasi suretiyle elde edilen zeytinyagi olup islemler sirasinda uygulanan yöntemler ve kullanilan maddeler sagliga zararli olamazlar.
Rafine zeytinyagi hafifligi ile, sebzelerin marine edilmesinde, firinda ve ocakta kizartma yapmak için en ideal ve saglikli seçimdir.