Dünya' da yaklasik 2.5 milyon ton zeytinyagi üretimi gerçekleşmektedir. Bölgesel nitelikli bir ürün olan zeytinyaginin toplam üretiminin % 75-80' inin tüketiminin de üretici bölgelerde yogunlasmis durumda olmasi sebebiyle dünya ticaretine konu olmasi beklenen zeytinyagi miktari yaklasik 500 bin ton seviyelerinde bulunmaktadir. Ispanya, Italya, Yunanistan ve Türkiye dünya zeytinyagi üretiminde agirlikli paya sahip olan ülkelerdir.

1300 bin ton İspanya
450 bin ton İtalya
350 bin ton Yunanistan
200 bin ton (var yılı) Türkiye
(yok yılı) yaklaşık 50 bin ton  
200 bin ton Tunus, Fas, Suriye

    Ülkemizin diger bölgelerinin de rakkamlari dikkate alindiginda ulasilabilecek zeytinyagi üretim tutari 225 bin ton olabilecektir.
     ülkemiz zeytinyagi üretimi (var yok yili ortalamasi), tüketiminden fazla oldugu için ihracat yapmak zorundadir. Zeytinyagi ihracatimizin yaridan fazlasi dökme olarak ihraç edilmekte ve Italya, Ispanya ve ABD en önemli ihraç pazarlarimiz konumunda bulunmaktadir.
     Dünyada oldugu gibi ülkemizde de zeytinyagi tüketimi üretim bölgelerinde yogunluk kazanmis durumda olup ülkemizin toplam zeytinyagi tüketimi yaklasik 60.000 ton civarindadir. Kisi basina zeytinyagi tüketiminin Yunanistan; 21 kg, Italya;11kg, Ispanya 10kg, Tunus;10Kg, Suriye;6.2kg, Portekiz; 5kg ve ülkemizde 1 kg oldugu dikkate alindiginda ülkemiz kisi basina zeytinyagi tüketim miktarinin çok düsük oldugu anlasilacaktir.