Türkler, Anadolu'yu Dogu Roma Imparatorlugu'ndan devralirken, Romalilar'in zeytinyagi kültürünü korudular, korumanin da ötesinde zenginlestirdiler. Anadolu'daki kültürler mozayigi Osmanli potasinda eridi ve ortak bir Anadolu kültürü olustu.Zeytinyagli yemeklerin Osmanli mutfaginda daima çok özel bir yeri oldu. Zeytinyagiyla yapilan yemekler, Osmanli döneminde sehirden köylere kadar yayginlasti. Osmanli mutfagi, bugünkü yemek kültürümüzün de temelini olusturdu.
Türkiye'de zeytinyagi deyince hayali bir Samsun-Iskenderun hattindan söz edilir. Buna göre zeytinyagli yemekler, en çok bu hattin batisinda kalan bölgede yogun bir sekilde yapilir. Zeytin agaçlarinin buralarda yetismesi de, bunun bir göstergesidir. Bu durumun tek istisnasi Gaziantep ve çevresidir. Bu bölgede zeytinyagi üretilir ve birçok zeytinyagli yemek severek yenir.Ege kiyilarina baktigimizda ise, bölge insaninin zeytinyagiyla birlikteliginin sabah kahvaltisinda basladigini görürüz. Sabahlari sofraya bir çanak zeytinyagi getirilir, üzerine kekik ve kirmizi biber ekilir ve kizarmis ekmek banilarak yenir. Diger bölgelerde ise zeytin, kahvalti sofrasinin degismez yiyeceklerindendir.

Zeytinyagli yemekler, dünyada "soguk baslangiç yemekleri" kategorisinde degerlendirilse de, bu siniflandirmanin Türk mutfagi için tam dogru oldugu söylenemez. Çünkü zeytinyaglilari yemegin basinda ve az miktarda yemek, bizlerin yemek aliskanliklarina uymaz. Türkiye'de zeytinyaglilar, ana yemekler arasinda kabul edilir. Yüzyillardir, sicak yaz günlerinde hafif ve serin bir yemek yemek için zeytinyaglilar tercih edilir.

Dedigimiz gibi, ülkemizde zeytinyagi en yogun olarak Ege kiyilarinda tüketilir. Dolayisiyla Ege insaninin zeytinyaginin kullanimi konusunda uzman oldugunu söylemek yanlis olmaz. Iste bu uzmanlik, bir kitaba konu oldu: "Ege Lezzetleri". Komili Zeytinyagi tarafindan hazirlanan bu kitaptan bazi tarifleri sizin için seçtik.